Nim zacznę opis budowy nowego kościoła, uważam za słuszne cośkolwiek powiedzieć na temat starego kościoła.
Stary kościół był masywny, zbudowany w stylu gotyckim i stał na tym samym miejscu, gdzie stoi nowy kościół. Daty budowy kościoła nigdzie nie można było stwierdzić. Nawet przy jego rozbiórce nie znaleziono żadnego śladu pisanego dokumentu. Przy rozbiórce starego kościoła jednak można było wyraźnie stwierdzić, że powstał w trzech różnych okresach. Fundamenty wykonane były z kamieni polnych, nawet bez dodatku wapna. Cegły pieczone (Backsteine) były bardzo dużego formatu i niedbałej roboty. Dopiero w wyższych warstwach ścian były lepsze cegły i mniejszego formatu.
Nieznane są początki osady, kościoła, grodu lub zamku. Jednak wszystkie autorytety naukowe są zgodne, że w XIII wieku tu już istniała osada o prawach miejskich. Najprawdopodobniej została założona przez księcia bytomskiego Kazimierza (1201-1234) jeszcze przed rokiem 1222 na niemieckim prawie miejskim.
Po raz pierwszy Sławięcice wraz z sąsiednim Zalesie są wymienione w testamencie Księcia Mieszka II, spisanego w Koźlu 29 października 1245r. w którym Książę przekazuje te dwa miejscowości kościołowi biskupiemu św. Jana w Wrocławiu.