Informacje

Rzymskokatolicki kościół parafialny w Kędzierzynie-Koźlu, w województwie opolskim.

Liczba mieszkańców: 2796
Inne kościoły: Miejsce Kłodnickie, pw. NMP Królowej Wszechświata.
Kaplice: w Domu Pomocy Społecznej, pw. MB Częstochowskiej.
Miejsca należące: Sławięcice (2489), Miejsce Kłodnickie (307) - 3,5 km.
Godziny Mszy św: 7:30, 9:00, 9:30 (filia), 10:30, 10:45 (filia), 12:00, 18:00.
Szkoły: Zespół Szkół Chemicznych w Sławięcicach, PSP nr 16 w Sławięcicach, PP w Sławięcicach.
Pochodzą: ks. Helmut Komander, ks. Franciszek Kurzaj.
Kaplani po 1945: proboszczowie: ks. Augustyn Operskalski, ks. Maksymilian Cichoń, ks. Jan Piechoczek, ks. Marian Bednarek;
wikariusze: ks. Rühl, ks. Eryk Pakulla, ks. Edward Bochenek, ks. Ernest Zawisło, ks. Józef Malich, ks. Jerzy Koptoń, ks. Konrad Jeziorowski, ks. Henryk Wollny, ks. Teofil Cyrys, ks. Jerzy Hylla, ks. Jan Kołodenny, ks. Józef Kobyłka, ks. Tadeusz Wolański, ks. Józef Słowik, ks. Artur Matuszek, ks. Norbert Zawilak, ks. Zygfryd Lesz, ks. Norbert Kokott.
Historia: Jako miejscowość kościelna wzmiankowana już w 1246 r. i 1287 r. w wykazie świętopietrza z 1447 r. poświadczona parafia w archiprezbiteracie ujazdowskim. Obecny kościół wybudowany w latach 1864-69 w stylu neogotyckim i przy udziale patrona księcia Hohenlohe von Oehringen. Kościół ucierpiał poważnie w 1945 r., całkowicie został odnowiony 1963-64. Z parafii usamodzielniły się parafie: Cisowa, Blachownia i Stara Kuźnia.