•  
     


     
     
  •  
  •  
     
 
 
 

 
 
 
 
Służba liturgiczna na Górze św. Anny

20120908261W dniach 7-9 miesiąca września RP 2012 odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza Pańskiego na Górę Świętej Anny. W pielgrzymce brało udział jedenastu ministrantów i lektorek z Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławięcicach: lektorki Kalina Szostak i Anna Wojton, ministranci: Filip Zieliński, Krzysztof i Paweł Cedzich, Damian Moszko, Sebastian Ogrodnik, Jarosław Wcisło i Marek Laurentowski oraz nasz opiekun, lektor i kościelny – Ireneusz Parusel.

 

Dnia siódmego września w piątek po godzinie 17.00 grupa reprezentująca naszą Parafię wyjechała na Górę Ufnej Modlitwy samochodami osobowymi, którymi podwieziona została przez rodziców niektórych ministrantów. Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się do Rejestracji Domu Pielgrzyma, po jego terenie już przemieszczali się ministranci a także ministrantki z całej Diecezji Opolskiej. Zostaliśmy zalokowani w pokoju na terenie Domu Pielgrzyma, razem z grupą z Niemodlina, z Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny. O godzinie 18.00 w Sali św. Maksymiliana Kolbego miało miejsce uroczyste powitanie ministrantów i ministrantek z całej Diecezji, kilkunastu parafii na jej terenie, księży przybyłych na tę okazję i kleryków z Opola. Diecezjalnym Duszpasterzem ministrantów jest ksiądz Zygfryd Waskin, proboszcz Gościęcina, który jest absolwentem kozielskiego pierwszego liceum ogólnokształcącego. Następnie ksiądz przypomniał, że cnotami prawdziwego ministranta są: punktualność, terminowość i dokładność. Po wysłuchaniu ogłoszeń porządkowych na temat tego, co będzie działo się w najbliższych dniach i błogosławieństwie udaliśmy się wszyscy do annogórskiej Bazyliki, gdzie uczestniczyliśmy w nabożeństwie, na którym przypomnieliśmy sobie wszyscy hymn ministrantów i jego słowa, które jest zawołaniem każdego z nas: ,,Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie * To nasze rycerskie hasło. * Ono nas zawsze prowadzić będzie * i świecić jak słońce jasno’’. Byliśmy tam świadkami zasłonięcia obrazu Św. Anny Samotrzeciej, co nie zdarza się zawsze. Po wieczornym nabożeństwie zebraliśmy się ponownie w sali św. Maksymiliana, gdzie współuczestniczyliśmy w seansie filmowym. Film pt.,, Wally’’ opowiadał historię małego robota, który oczyszczał Ziemię z odpadów, kiedy oni odlecieli w Kosmos z powodu zbyt zanieczyszczonej zielonej Planety. Film pokazuje, że nie możemy zaśmiecać Ziemi, a powinni patrzeć na to szczególnie ludzie młodzi, ministranci. Po projekcji filmu odmówiliśmy modlitwy i udaliśmy się do łóżek. Następny dzień, sobotę, zaczęliśmy od spotkania na porannych modlitwach w sali, w której w dniu poprzednim rozpoczęliśmy spotkanie. Udaliśmy się następnie na śniadanie do stołówki Domu Pielgrzyma, gdzie spożyliśmy śniadanie, w rodzaju szwedzkiego stołu, dla każdego było coś dobrego: pomidory z cebulką, jasne pyszne pieczywo, kilka rodzajów mięsa, prawdziwą furorę zrobił krem czekoladowy, który co druga osoba miała na kanapce. Udaliśmy się wszyscy potem do annogórskiej Bazyliki na Mszę Św. Miejsce w ławkach mogły zajmować tylko ministranci z tych parafii, które miały ze sobą strój liturgiczny, wszak trzeba było uhonorować to, że mieli go ze sobą. O godzinie 9.15 rozpoczęła się uroczysta liturgia, której przewodniczył sam ksiądz biskup Paweł Stobrawa. Na mszy było kilkunastu księży z wielu opolskich parafii, także nasz ksiądz pleban, ks. mgr Marian Bednarek. W homilii wygłoszonej przez ks. biskupa byłą mowa o obowiązkach i przywilejach ministrantów, o oczekiwaniach, jakie zwłaszcza w młodszych chłopcach, pokłada polski Kościół i kler. Pod koniec mszy w ramach podziękowania księdzu biskupowi ministranci zaczęli bić głośne brawa, a uśmiechnięty biskup powiedział po kilku minutach braw: ,,ja nie liczyłem tych braw, ale jestem pewien, że było ich więcej niż sto braw…’’ Tak ksiądz biskup subtelnie i dowcipnie nawiązał do swojego nazwiska, nawet kilku księży się roześmiało. Biskup pobłogosławił nas i po zakończeniu Eucharystii mieliśmy czas wolny. Spotkaliśmy się przed Bazyliką z naszym księdzem proboszczem, gdzie zostały wykonane pamiątkowe fotografie z wyjazdu. Do dyspozycji mieliśmy parę godzin czasu wolnego, który wykorzystaliśmy, idąc grupowo do restauracji na pizzę i do sklepów po zakupy. Po posiłku i zakupach wróciliśmy do Domu Pielgrzyma, gdzie o godzinie 15.00 odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Później rozeszliśmy się do pracy w grupach: młodzież ponadgimnazjalna w Sali Św. Franciszka z księdzem, który na co dzień wykłada teologię na Uniwersytecie w Opolu, młodzież gimnazjalna pracowała w korytarzu nowej części Domu Pielgrzyma z księdzem Dariuszem Flakiem, wikariuszem w naszej parafii, dzieci z podstawówki w Sali Św. Maksymiliana, zaś dziewczynki- ministrantki w kaplicy z siostrą zakonną- misjonarką z Afryki. Po pracach grupowych mieliśmy długo oczekiwane przez wszystkich zawody – ministranci z różnych parafii rywalizowali ze sobą m.in. w przeciąganiu liny, grze w piłkarzyki, ping-ponga, konkursie wiedzy o służbie ministranckiej czy innych grach zespołowych. Kiedy wszystkie mecze zostały już rozegrane, zebraliśmy się w Sali Św. Maksymiliana, gdzie o swojej pracy misjonarskiej opowiedziała nam siostra-misjonarka oraz ksiądz, który również zajmował się przez wiele lat pracą w obcych, dalekich krajach. Później nastąpił równie ciekawy punkt programu, legendarny wręcz, noszący miano: ,,Pogodnego wieczoru’’, podczas kiedy władzę na scenie przejmowali klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu, którzy zabawiali nas śpiewami religijnymi i scenkami humorystycznymi. Głos zabrał ksiądz Zygfryd, odmówiliśmy modlitwy wieczorne i udaliśmy się spać. W niedzielę, czyli ostatni dzień naszej wizyty na Górze Św. Anny po śniadaniu, gdzie rozchwytywany był krem czekoladowy, byliśmy uczestnikami eucharystii w Sali Św. Maksymiliana (0 10.00), gdzie nastąpiło ogłoszenie wyników konkurencji i rozdanie symbolicznych nagród rzeczowych za pierwsze trzy zdobyte miejsca w przeróżnych ciekawych konkurencjach. Nasza parafia zdobyła kilka nagród w paru konkurencjach, należy także zaznaczyć, że w byliśmy najlepszą grupą w tym składzie w tej grupie wiekowej. Nastąpiło błogosławieństwo na koniec tej kolejnej Diecezjalnej Pielgrzymki Służby Liturgicznej Ołtarza Pańskiego na Górę Św. Anny.

 

Wszystkich ministrantów, lektorów a także ministrantek było ponad pół tysiąca w pierwszym dniu, w następnych dojechali jeszcze inni księża ze swymi podopiecznymi. Ksiądz Zygfryd podsumował tą Pielgrzymkę jako szczególnie udaną, zwłaszcza z powodu wielu parafii, które w niej uczestniczyły. Około godziny dwunastej po spakowaniu się i zebraniu pod Domem Pielgrzyma, rozjechaliśmy się do Domu. Z chęcią również w przyszłym roku dołączymy do naszych kolegów po profesji z innych parafii i razem zrzeszymy się, aby przystępować ,,Świętej Służby’’, którą chcemy wszyscy ,,dobrze pełnić’’, ,,do Ołtarza Bożego, do Boga, który’’- za słowami psalmisty- ,,rozwesela młodość’’ każdego młodego i już niemłodego ministranta i lektora.

Pozdrawiam serdecznie i szczęść Boże!

Lektor i ministrant Słowa Bożego w Służbie Liturgicznej Ołtarza Pańskiego w Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławięcicach

Jeżeli, Drodzy Czytelnicy, macie uwagi czy pytania do sprawozdania, proszę, kierujcie je na mój adres mailowy: zbite Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Szczęść Boże!